header

به مناسبت سالروز تاسیس سازمان ثبت احوال کشور صورت گرفت : نشست خبری مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی

به مناسبت فرارسیدن سالروز تاسیس سازمان ثبت احوال کشور، نشست خبری مدیر کل ثبت احوال خراسان جنوبی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا مهرآور صبح چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در حال حاضر بیش از یک قرن از فعالیت سازمان ثبت احوال می‌گذرد و این سازمان متولی اصلی پایگاه جمعیتی کشور است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۲۰ وزارتخانه به این پایگاه متصل هستند، بیان کرد: این پایگاه در ثانیه شش هزار استعلام در ۲۰۰ هزار نقطه کشور را پاسخ می‌دهد.
مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی از ثبت ۱۱ هزار و۷۹۷ واقعه تولد در استان طی ۹ ماه گذشته خبر داد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷.۳ درصد کاهش داشته است.
تولد ۱۰۴ پسر در مقابل هر ۱۰۰ تولد دختر
مهرآور با بیان اینکه  در سال 97 به ازای هر هزار نفر جمعیت ایرانی ساکن در کشور ۲۰.۷ ولادت در استان ثبت شده است، عنوان داشت: ۹۸.۲ درصد این ولادت‌ها در مهلت قانونی به ثبت رسیده است.
وی، نسبت جنسی تولد در استان را ۱۰۴ عنوان کرد و گفت: این یعنی در مقابل هر ۱۰۰ تولد دختر ۱۰۴ تولد نوزاد پسر داشته ایم.
مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ۶۶.۹ درصد ولادت‌های ثبت شده این مدت در مناطق شهری و ۳۳.۱ درصد این ولادت‌ها در مناطق روستایی به ثبت رسیده است، بیان داشت: میزان ولادت‌های ثبت شده شهری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱.۹ درصد کاهش و روستایی نیز ۳.۷ درصد افزایش داشته است.
مهرآور، بیشترین فرزندآوری مادران را در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال با رقم ۲۸ درصد اعلام کرد و گفت: ۹۸.۴ درصد این ولادت‌ها به استناد گواهی بیمارستان، پزشک و ماما به ثبت رسیده است.
وی اضافه کرد: همچنین بیشترین کاهش ولادت در سال جاری مربوط به شهرستان فردوس با ۱۷ درصد کاهش و بیشترین افزایش ولادت نیز مربوط به دستگردان با ۱۲.۷ درصد افزایش بوده است.
افزایش ۷.۹ درصدی وفات
مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی از ثبت سه هزار و ۸۵ واقعه فوت در این مدت خبر داد و افزود: این رقم نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۷.۹ درصد را نشان می‌دهد.
مهرآور با اشاره به ثبت فوت ۱۲۰ مرد به ازای هر ۱۰۰ فوت زنان، عنوان داشت: ۵۴.۶ درصد فوت‌های ثبت شده این مدت مربوط به مردان و ۴۵.۴ درصد نیز مربوط به زنان بوده است.
بیماری قلبی و عروقی عامل ۳۰ درصد مرگ و میر
وی با بیان اینکه میزان فوت‌های ثبت شده شهری در این مدت ۵.۳ درصد و فوت‌های ثبت شده روستایی نیز ۱۱.۱ درصد افزایش داشته است، بیان داشت: نزدیک به ۵۳.۱ درصد فوت‌های ثبت شده در مناطق شهری و ۴۶.۹ درصد در مناطق روستایی به ثبت رسیده است.
مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی، همچنین بیشترین فوت‌های ثبت شده این مدت را در سن 75 سال به بالا  با ۵۳.۱۳ درصد اعلام کرد و گفت: بیشترین عامل مرگ و میر نیز بیماری‌های قلبی و عروقی با ۳۰.۳ درصد بوده است.
مهرآور اضافه کرد: بیشترین افزایش وفات این مدت مربوط به شهرستان طبس با ۳۵.۵ درصد و بیشترین کاهش نیز مربوط به خوسف با ۲۱.۳ درصد کاهش بوده است.
کاهش ۶.۲ درصدی ازدواج در مقابل افزایش ۶.۱ درصدی طلاق
وی به کاهش ۶.۲ درصد ازدواج طی ۹ ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این بازه زمانی بالغ بر چهار هزار و ۸۵۳ مورد واقعه ازدواج در ادارات ثبت احوال استان به ثبت رسیده است.
مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال 97 به ازای هر هزار نفر جمعیت ۷.۶ ازدواج در استان به ثبت رسیده است، بیان کرد: در این مدت میزان ازدواج‌های ثبت شده تنها در شهرستان‌های بشرویه، درمیان، زیرکوه و سرایان افزایش و در مابقی شهرستان‌ها کاهش داشته است.
مهر آور از ثبت هزار و ۴۰ مورد واقعه طلاق در این مدت خبر داد و افزود: این رقم نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶.۱ درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه در سال 97 به ازای هر هزار نفر ۱.۶ واقعه طلاق به ثبت رسیده است، بیان داشت: ۷۷.۱ درصد طلاق‌ها در مناطق شهری و ۲۲.۹ درصد در مناطق روستایی ثبت شده است.

 

 

جستجو در سایت

 


 

نظرسنجی

خدمات کارت هوشمند ملی را در کدام مرکز دریافت نموده اید؟

ادارات ثبت احوال
دفاتر پیشخوان
ادارات پست
هنوز ثبت نام نکرده ام.

نظرسنجی
خانه        
میز خدمت